U petak, 13. prosinca 2024., na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu održano je četvrto izdanje Financijske akademije u organizaciji Hrvatske akademske zajednice na Ekonomskom fakultetu. Cilj ovog edukativnog projekta bio je povećati financijsku pismenost mladih te ih educirati o aktualnim trendovima i izazovima s kojima se suočava financijski sektor.
Puna kongresna dvorana bila je jasan pokazatelj velikog interesa sudionika za teme iz ekonomije i financija. U dinamičnom svijetu financija, gdje se tradicionalni modeli svakodnevno susreću s izazovima novih tehnologija, znanje postaje najvrjednija valuta, a sudionici su toga u potpunosti svjesni.
Konferencija je započela službenim otvaranjem, tijekom kojeg su se okupljenima s nekoliko uvodnih riječi obratili nacionalni predsjednik HAZ-a Karlo Kolesar i izv. prof. dr. sc. Jakša Krišto. Obojica su izrazila zadovoljstvo velikim odazivom studenata i naglasila da se nadaju nastavku ovog pozitivnog trenda u budućnosti.
Uslijedilo je prvo predavanje na temu “Aktualni trendovi i izazovi u financijskom sektoru RH”, koje je održala ravnateljica Uprave za gospodarstvo i financijski sustav Ana Zorić. Sudionici su slušali o ključnim promjenama i izazovima u domaćem financijskom sektoru, a predavačica je naglasila pozitivan trend u Hrvatskoj poput rasta kreditnog rejtinga zemlje.
Prvi panel pod nazivom “Tradicionalne vs. decentralizirane financije”, okupio je stručnjake iz financijskog sektora, poput Damira Čauševića (suosnivač Money Motion i predsjednik uprave Monri Payments), Igora Gržalje (suosnivač Money Motion i CEO ASEE Croatia) i Nikole Škorića (suosnivač Money Motion i CEO Electrocoin). Panel je moderirao Damir Čaušević koji je potaknuo raspravu o prednostima novih pristupa u financijama, inovacijama u decentraliziranim financijama i izazovima u implementaciji novih tehnologija.
Prije pauze uslijedilo je predavanje Martine Dalić, predsjednice uprave Podravke, na temu “Upravljanje velikim korporacijama”. Predavanje je bilo iznimno inspirativno te je sudionicima pružilo uvid u složene strategije i izazove s kojima se susreću menadžeri u vodećim hrvatskim tvrtkama. Mnogi su, naime, do tada smatrali da je Podravka isključivo prehrambena tvrtka, no gospođa Dalić je tijekom predavanja jasno pokazala širinu poslovanja, uputivši na to da tvrtka uključuje mnogo šire aktivnosti.
Popodnevni dio konferencije obilježila su još četiri ključna segmenta. Prvo je uslijedilo predavanje Marka Bogdana, voditelja prodaje u Geniusu, InterCapital Asset Managementu, o globalnim i europskim trendovima investiranja koje je pružilo dublji uvid u suvremene investicijske strategije.
Potom su uslijedila još dva panela; od kojih je prvi “Aktualna porezna reforma” obuhvatio analizu hrvatskog poreznog sustava, a u njemu su sudjelovali Nika Šimurina (redovita profesorica na Katedri za financije na EFZG-u) i Hrvoje Jelić (glavni partner u PwC-u Hrvatska i PwC-u Slovenija) te ga je moderirala doc. dr. sc. Antonija Buljan.
Panele smo zaključili panelom “Pametna mirovinska strategija”, u kojem su sudjelovali Marina Dubravčić, financijska konzultantica (FINPRO MD) i Goran Zjalić, voditelj prodaje u Raiffeisen društvu za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima, a moderirala ga je izv. prof. dr. sc. Dajana Barbić. Panelisti su naglasili važnost pravovremenog razmišljanja o mirovinskoj štednji, napominjući da je najbolje vrijeme za početak bilo prije 20 godina, a da je jedino drugo prihvatljivo vrijeme – sada!
Konferencija je zaključena predavanjem Sandra Kraljevića (vlasnik tvrtke MindLab d.o.o.) na temu “Psihologija upravljanja osobnom imovinom” koje je obuhvatilo razumijevanje emocionalnih postupaka naspram racionalnih u donošenju odluka, s ciljem boljeg razvoja financijske odgovornosti.
Zasluge za odličnu organizaciju konferencije pripadaju timu pod vodstvom Tea Čopa, koji je osigurao zavidnu kvalitetu događanja. Zahvaljujemo svim predavačima, panelistima, organizatorima i sponzorima na trudu, zalaganju i pomoći u kreaciji i realizaciji ovog uspješnog projekta. Veselimo se idućem izdanju!